Dla jednych graffiti jest sztuką ulicy, dla innych – brzydkimi malunkami i utrapieniem przy sprzątaniu. Elewacje budynków często padają ofiara wandali. Podpowiadamy więc, w jaki sposób można pozbyć się napisów i obrazów na fasadach.

Eksperci zajmujący się problemem graffiti na ścianach budynków mówią jednogłośnie, że najlepszym sposobem walki z nielegalnymi malunkami jest ich szybkie usunięcie. Tylko w ten sposób można zniechęcić grafficiarzy. Farby kosztują, a proces malowania pochłania czas – szkoda go tracić, jeśli właściciel budynku za chwilę zareaguje. Czas i pieniądze poświęca również zarządca budynku – tyle że do usunięcia graffiti. Sposób pozbycia się malunku powinien być uzależniony od rodzaju powierzchni.

Jaki jest rodzaj podłoża

Kluczowe znaczenie przy usuwaniu malunków z elewacji ma rodzaj podłoża albo farby pokrywającej ścianę budynku. Może to być szkło, drewno, czy płytki ceramiczne, choć w warunkach miejskich ofiarami wandali padają najczęściej obiekty pokryte cegłą, granitem, betonem czy piaskowcem. Warto przed usunięciem graffiti zrobić rozpoznanie i dopasować środek czyszczący do rodzaju podłoża. W przeciwnym wypadku chemia może nie tylko rozpuścić farbę, ale także uszkodzić elewację budowli.

W jaki sposób usuwać graffiti?

Najpopularniejszym sposobem pozbycia się napisów na ścianach jest ich zamalowywanie. Nakładanie farby na graffiti jest metodą stosunkowo tanią, łatwą, ale też bezpieczną dla większości podłoży. Ma ona jednak minus: jest czasochłonna. Najczęściej jednej warstwy farby nie wystarcza do pokrycia malunków, wymagane jest więc kilkukrotne malowanie. Dlatego jeszcze do niedawna w wypadku starszych budynków zarządcy stosowali zaprawę cementową. Odchodzi się jednak od tego sposobu, ponieważ nietrwała zaprawa po jakimś czasie się kruszy i odsłania fragmenty napisów.

Nakładanie kolejnych warstw farby może się również przyczynić do degradacji budynku, ponieważ uniemożliwia ścianom oddychanie. Stąd, do usuwania graffiti stosuje się też środki chemiczne na bazie rozpuszczalników. Ich wybór jest spory i dotyczy również mocy. Im mocniejszy preparat, tym szybciej wyczyści napis, istnieje jednak ryzyko, że jednocześnie zniszczy również elewację.

A może powłoki ochronne?

Zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” da się zastosować również w przypadku napisów na murach. Istnieje grupa produktów do ochrony budynków przed graffiti. Ale nie tylko: specjalne powłoki trwale chronią powierzchnie przed malunkami, plakatami i naklejkami, naturalnymi zabrudzeniami, wpływem czynników zewnętrznym i promieniami UV. Pokryta taką warstwą elewacja jest zabezpieczona na okres od kilku do kilkunastu nawet lat, przez ten czas można wielokrotnie ją czyścić.

Usunięcie napisów jest z niej banalnie proste – w zależności od rodzaju wybranej powłoki wystarczy użyć delikatnej chemii albo wody. Wyczyścić zabezpieczone w ten sposób powierzchnie można samodzielnie, co daje niebagatelną oszczędność finansową. I przede wszystkim, użytkownik ma gwarancję, że elewacja zostanie oczyszczona bez uszczerbku dla ścian budynku.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ