Kamień dekoracyjny jest materiałem, który doskonale się prezentuje zarówno na elewacji budynku, jak i we wnętrzu. Jest trwały, elegancki i ponadczasowy. Żywotność kamienia wydłuży też odpowiednia impregnacja.

Kamień jest jednym z najstarszych i najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych i ozdobnych. Dawniej używany głównie w budynkach użyteczności publicznej, gospodarczych i religijnych. Dziś chętnie sięgają po niego również osoby prywatne, urządzające, budujące lub remontujące domy jednorodzinne. Kamień jest niezwykle wytrzymały i niewymagający stałej konserwacji. O ile, oczywiście, już na samym początku dobrze się go zabezpieczy.

Kamień dekoracyjny na elewacji budynku

Ze względu na swoje właściwości techniczne i szeroką gamę wzornictwa materiał doskonale się nadaje do oblicowania budynków. Jego zaletą są też nieograniczone właściwie możliwości dopasowania kolorów, kształtów i rozmiarów do indywidualnych potrzeb. Wybierać możemy zaś spośród kamieni naturalnych i sztucznych, przy czym ten drugi czasami jest tak dobrej jakości, że w niczym nie ustępuje pierwowzorowi.

Niektóre rodzaje kamienia podczas montażu obowiązkowo wymagają impregnowania. Inne nie wymagają, ale warto je zaimpregnować. Dlaczego? Elewacja jest stale narażona na działanie czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, różnicy temperatur. To wszystko prowadzi do osłabiania struktury podłoża i pękania kamienia. Impregnat nie dopuszcza do wchłaniania wody, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się materiału pod wpływem promieniowania UV, blokuje rozwój grzybów i glonów, zwłaszcza na ścianach od strony północnej, i wydłuża żywotność elewacji.

Dodatkowo, impregnowany kamień jest o wiele łatwiejszy w czyszczeniu. Jako że brud osadza się tylko powierzchniowo, do jego zmycia wystarczy użyć zwykłej wody.

Aktualny trend: kamień we wnętrzu

Ponadczasowy i wielozadaniowy kamień dekoracyjny świetnie się odnajduje również w aranżacyjnej rzeczywistości. Pięknie prezentuje się na ścianie, stając się mocnym i wyrazistym akcentem w pomieszczeniu. Ale równie doskonale wyglądają we wnętrzu mniejsze elementy z kamienia: blaty, stoły, wazony, obudowa kominkowa. Swoją popularność materiał zawdzięcza wielostronności: pasuje on bowiem zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i rustykalnych, prowansalskich, a nawet skandynawskich – wszystko zależy od aranżacji dopasowanej do naszego gustu.

W tym wypadku przy montażu kamienia dekoracyjnego może powstać pytanie: czy należy zabezpieczać materiał, skoro nie jest on narażony na działanie warunków atmosferycznych? Na pewno warto to zrobić, jeśli powierzchnia jest podatna na zabrudzenia i starzenie się pod wpływem kontaktu z żywnością i płynami.

Impregnat bowiem chroni powierzchnie przed olejami, wodą, sokiem z cytryny czy winem, co jest bardzo ważne w wypadku blatu kuchennego. Środki są całkowicie niewidoczne, nie pozostawiają po impregnacji nalotu ani smug. Jednocześnie na długo utrzymują kolor powierzchni i hamują proces starzenia się kamienia.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ